Odborné konzultace

Zde uvádíme častá témata Vašich dotazů:

Nenašli jste zde odpověď na svou otázku? Nevadí, stačí nám poslat mail na adresu magentasro@seznam.cz nebo vyplnit náš on-line formulář:
  Jméno a příjmení: *
  Kontakt (E-mail): *
  Kontakt (Telefon):
  Text zprávy:
* povinné údaje
   

                                                  

Používání a pólování sady emmergio.
 • Minulý týden jsem si zakoupil sadu Emmergio. Nevím však, jak používat pólování a nikde se to nemohu dopátrat. na vnější stranu je jižní, na vnitřní severní. Který používat? Nebo na tom nezáleží?

  Dik, F. Rusek, Val. Meziříčí
   

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
citlivost na jižní a severní magnetickou polaritu je velice sporná a individuální. Její vliv na zdravotní stav jsme zaznamenali pouze u několika pacientů ve druhém stádiu lymské boreliózy, u kterých se objevovaly nepříjemné pocity (slabost, bolesti hlavy) při aplikaci severní či jižní polarity. Po její změně problémy ustaly. Obecně tedy soudíme, že účinek pulsní magnetoterapie není závislý na její polaritě.
 

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Pálivá bolest jdoucí do stehenního svalu,po výhřezu ploténky a následné rehabilitaci.
 • Dobrý den,
  mám výhřez ploténky L4/L5 /5,6mm/, po rehabilitaci akutní bolest odezněla, stále však mám pálivou bolest jdoucí do stehenního svalu, mravenčení v kotníku. Je mi 40 let, mám fyzicky náročnou práci dříve jsem aktivně sportoval/ a lékař doporučuje operaci, kterou bych ještě nerad podstoupil.

  D
  ěkuji předem za jakýkoliv názor týkající se léčby či případný odkaz.

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
ve Vašem případě lze magnetoterapii jednoznačně doporučit pro její blahodárné působení na nervový systém. Regenerace nervové tkáně po útlaku vyhřezlou ploténkou může být dlouhodobá záležitost, zvláště v případě, že problém není operativně odstraněn. Protizánětlivé, protiotokové a myorelaxační účinky pulsní magnetoterapie mohou výrazně napomoci snížit dráždění v postižené oblasti a při současně pokračující rehabilitaci lze často odstranit potíže i bez nutnosti operace. Nutná je samozřejmě dlouhodobá (i několikaměsíční) aplikace. Vhodný způsob individuální rehabilitace naleznete například na http://www.jona.cz/ v sekci rehabilitace/computerová kineziologie.
 

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Působení magnetoterapie na celulitidu

 • Dobrý den,
  mám na Vás dotaz ohledně toho,jestli máte zkušenost s tím,jak působí magnetoterapie na celulitidu.Myslím,že by to mohlo pomáhat.

          Děkuji, Zuzka L.

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
celulitida je esteticko - kosmetický problém, způsobený postupnou ztrátou normálních fyziologických vlastností kůže a podkoží. Jejich jednotlivé vrstvy se vlivem stárnutí oslabují, pojivová tkáň a kolagen ztrácí svou pružnost, snižuje se látková výměna. Díky zpomalení metabolismu se začíná v tukových buňkách pojiva hromadit tuk a vytváří se shluky nabobtnalých buněk s  vlastnostmi a strukturou odlišnými od okolní tkáně - pomerančová kůže.
Dále se zpomaluje krevní mikrocirkulace a vázne lymfatický oběh v celé oblasti, takže značné množství odpadních látek zůstává neodstraněno. Tím se nastartuje bludný kruh, který neustále zhoršuje projevy celulitidy.
Pulsní magnetoterapie dokáže tyto projevy velmi dobře zmírňovat. Její pravidelná aplikace urychlí metabolické pochody v buňkách a pomůže postupně "spálit" nahromaděný tuk. Výrazně se zvýší prokrvení v ošetřované oblasti a povzbudí se lymfatický oběh, takže odpadní látky jsou odstraňovány rychleji a ve větší míře. Je samozřejmě nezbytné dbát na správnou životosprávu a pravidelně sportovat, vhodné je také doplnit magnetoterapii lymfodrenáží a světloléčbou.

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Pomoc magnetoterapie po infarktu, angína pectoris

 • Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jak mi může pomoct magnetoterapie. Jsem po infarktu, mám angínu pectoris. Bypass zatím nemám, pouze katetrizaci. 

  Děkuji, B.K., Praha

 ODPOVĚĎ: 

V tomto případě je magnetoterapie velice vhodná. Díky efektu rozšíření cév dojde ke zlepšení prokrvení srdečního svalu a snížení krevního tlaku. Zmírní se také bolesti při angině pectoris a sníží se riziko vzniku infarktu myokardu. Při dlouhodobém pravidelném používání (v řádu měsíců až let) se také mohou postupně zmenšit aterosklerotické pláty ve stěnách tepen.   

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Rozpad kostních tkání při revmatu

 • Dobrý den,
  mám revma a vnuk mi nabídl, že mi koupí magnetoterapeutický přístroj. Ale můj lékař mě varoval, že prý může používání magnetoterapie při revmatu způsobovat rozpad kostních tkání. Je používání magnetoterapie vážně nebezpečné?

  S pozdravem P.J., Ostrava

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
tato obava se objevila v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století při pokusech s magnetickým polem o vysoké indukci (síle) a frekvenci na kostní buňky ve tkáňové kultuře. Při používání nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie se naopak prokázaly její příznivé účinky na mineralizaci kostní tkáně při osteoporóze, nekróze z nejrůznějších příčin, urychlené hojení zlomenin apod. Aplikace nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie (ani dlouhodobá) tedy v žádném případě nemůže vést k rozpadu kostní tkáně.   

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Astma, osteoporóza a velmi nízký tlak

 • Zdravím Vás,
  je mi 67 let, mám astma, dnu, osteoporózu a velmi nízký tlak. Radil jsem se se svým lékařem ohledně užívání magnetoterapie, ale lékař mě varoval, že by to mohlo můj stav ještě zhoršit. Co si o tom myslíte?

  Děkuji, F.R., Brno

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
pozitivní působení pulsní magnetoterapie při dně, astmatu i osteoporóze je v literatuře dostatečně popsáno. Ošetřující lékař má zřejmě obavy z pacientova nízkého tlaku, neboť magnetoterapie vede k dilataci (roztažení) cév a může tlak ještě snížit.
Z našich zkušeností potvrzených i jinými pracovišti však vyplývá, že v průběhu prvních 5-10ti aplikací se zapojí regulační mechanismy a případné potíže vymizí. Doporučuji začít s aplikací vleže a pod dohledem třetí osoby, nejprve v délce 3-5 minut a postupně zvyšovat. Po skončení  terapie by měl pacient zůstat 15 minut v horizontální poloze a vstávat pozvolna.
 

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Časté bolesti hlavy

 • Dobrý den,
  Mám časté bolesti hlavy už po dobu půl roku. Na CT nebyl nenalezen žádný problém v celém těle. Jsem sportovec bez potíží s páteří. Pohohlo by mi používání magnetoterapie?
   
  J.G., Brno

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
magnetoterapii je možné vyzkoušet, bývá často úspěšná i u bolestí hlavy nejasného původu. Doporučuji však podstoupit další vyšetření k odhalení příčiny potíží. 

 

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Cukrovka a umělá cévní náhrada

 • Dobrý den,
  trpím cukrovkou a mám umělou cévní náhradu. Slyšela jsem, že mi může používání magnetoterapie ublížit. Je to pravda?

  J.F., Brandýs n.L.

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
Vaše o
bavy nejsou na místě! Zvýšená hladina cukru v krvi dlouhodobě poškozuje nejjemnější kapiláry, což může vést ke vzniku tzv. diabetické nohy – nehojících se bércových vředů, gangréně prstů a poruchám citlivosti. Zhruba polovina diabetiků má po deseti letech cukrovky také porušené prokrvení sítnice a poškozený zrak.
Magnetoterapie významně zvyšuje prokrvení a působí tak přímo na vyvolávající příčinu diabetických komplikací, dokáže je účinně léčit a předcházet jim. Cévní náhrada není problém, na použití magnetoterapie nemá vliv. 

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Zánětlivé onemocnění trávicího traktu

 • Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda mi může magnetoterapie pomoci v případě, že mám zánětlivé onemocnění trávícího traktu od jícnu až po konečník s tendencemi k recidivě.

  Děkuji, L.K., Prostějov

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
zde se magnetoterapie uplatní svým protizánětlivým a hojivým působením. Velmi důležité je začínat s terapií v klidovém období onemocnění a pozvolna. Nikdy neaplikujte při krvácení, je nutné minimálně 3 dny vyčkat. Používání magnetoterapie musí být dlouhodobé a pravidelné.

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Osteoporóza a vysychání míchy, problémy se žaludkem a DNA.

 • Dobrý den,
  může se magnetoterapie používat i při osteoporóze a vysychání míchy, problémech se žaludkem a dně?

  Děkuji, L.J., Karlovy Vary

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
na všechny vyjmenované potíže je pulsní magnetoterapie vhodnou léčebnou metodou. Při osteoporóze bylo prokázáno zlepšení již po několika týdnech terapie, dobré je současně doplnit do organismu vápník, hořčík a vitamin D. Nervová tkáň je jedna z nejcitlivějších v lidském těle na magnetické pole, takže problémy s míchou a přidruženými strukturami se dají touto metodou velmi úspěšně řešit.

 S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Použití při epilepsii

 • Dobrý den,
  je mi 69 let a jsem epileptička. Do mých 65 jsem problémy neměla, poslední čtyři doky mívám zhruba 4x ročně záchvat. Může mi magnetoterapie pomoci?

  Děkuji, L.Š., Most

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
pacientka může magnetoterapii používat na jakékoli problémy mimo oblast hlavy a krku.

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Dětská mozková obrna

 • Dobrý den.
  Můj syn trpí dětskou mozkovou obrnou. Má postižen pohybový aparát. K léčbě se Vojtova metoda. Pomohla by mu magnetoterapie?
   
  A.H., Trutnov

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
U dětské mozkové obrny by pulsní magnetoterapie měla být léčebnou metodou první volby. Všechny experimentální práce a klinické studie potvrzují její vynikající působení u této diagnózy.
Dochází k rychlému uvolnění spasmů a snížení bolestivosti, v důsledku čehož je možné intenzivněji rehabilitovat. Při dlouhodobém pravidelném používání se dokonce může upravit psychický i motorický vývoj dětí na úroveň srovnatelnou s jejich zdravými vrstevníky.

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Funkce štítné žlázy a magnetoterapie

 • Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda může mít používání magnetoterapie vliv na funkci štítné žlázy.

  Děkuji, N.D., Louny

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
p
ři hyperfunkci (zvýšené funkci) štítné žlázy by magnetoterapie neměla být používána na oblast krku, protože by mohla zhoršit příznaky tohoto onemocnění. Existují však určité výjimky, kdy zvláště při dobře farmakologicky kompenzované hyperfunkci je možné magnetoterapii nasadit. Tyto případy však musí být individuálně konzultovány s lékařem.
Naopak při snížené funkci štítné žlázy je magnetoterapie velmi vhodnou léčebnou metodou. Její aplikace pozitivním způsobem ovlivňuje metabolismus štítné žlázy a zvyšuje tvorbu jejích hormonů.

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Poraněný kolenní meniskus

 • Dobrý den,
  při fotbale jsem si poranil kolenní meniskus. Používám magnetoterapii asi deset dní, zatím však bez efektu. Co si o tom myslíte?

  Děkuji, R.D., Jihlava

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie je léčebná metoda, která pozitivně ovlivňuje hojení a regeneraci poškozených tkání, odstraňuje bolest a projevy zánětu. Nedokáže však samozřejmě „opravit“ utržený vaz či prasklý meniskus. Zde je na místě chirurgická léčba a následná aplikace magnetoterapie, která urychlí hojení a předejde možným komplikacím.
Je nutné si také uvědomit, že vazivová a chrupavčitá tkáň má velmi nízký metabolismus a proto regeneruje jen velmi pomalu. Navíc zatěžování postiženého kloubu může neustále obnovovat jeho poškození a být zdrojem opakujících se bolestí. 10 dní je někdy příliš krátká doba, aby se mohly projevit první výsledky léčby magnetoterapií. Doporučuji dál pokračovat v pravidelné aplikaci několikrát denně.

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Cukrovka a metabolické problémy, kardiostimulátor!

 • Dobrý den,
  mám cukrovku a v důsledku toho trpím na cévní a metabolické poruchy. Také mám kardiostimulátor. Je pro mě magnetoterapie bezpečná?

  Děkuji, J.K., Kyjov.

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
kardiostimulátor je bohužel absolutní kontraindikací použití magnetoterapie, klientka ji nesmí v žádném případě používat.

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Pomoc při klíšťové encefalitidě

 • Dobrý den,
  zajímalo by mě, zda pomůže aplikace magnetoterapie při klíšťové encefalitidě.

  Děkuji, V.Č., Radhošť

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
u tohoto onemocnění se magnetoterapie nasazuje až ve stádiu rekonvalescence, kdy pomůže odstranit pozdní zánětlivé procesy a urychlit regeneraci organizmu. Význam má také její imunostimulační působení.

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Fantomové bolesti po amputaci končetiny

 • Dobrý den,
  po nehodě mi lékaři museli amputovat nohu pod kolenem, v důsledku čehož nyní trpím fantomovými bolestmi. Může mi magnetoterapie nějak pomoct?

  Děkuji za odpověď, J.M., Náchod

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,
z
de je magnetoterapie vynikající léčebnou metodou, pomocí které se daří zvládnout i ty nejtěžší případy nereagující na farmakologickou terapii. Důležité je aplikovat nejen na amputační pahýl, ale také na příslušný segment míchy, odkud vychází jeho nervové zásobení – na oblast krční nebo bederní páteře.

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Jaký je rozdíl mezi magnetoterapií a biolampou....?

 • Vážený pane doktore,
  mohl byste mi ve stručnosti napsat, jaký je rozdíl mezi magnetoterapií a biolampou? Hodně potenciálních klientů se mě ptá na srovnání!

  Děkuji za vaši odpověď. S pozdravem Zuzana L.

 ODPOVĚĎ: 

Dobrý den,

    terapie polarizovaným světlem je účinná moderní léčba, která se s pulsní magnetoterapií velmi dobře doplňuje. Mechanismus účinku je podobný magnetoterapii v tom smyslu, že stimuluje látkovou výměnu v buňkách a zvyšuje jejich regenerační aktivitu. Světlo však proniká pouze 3-4 mm pod pokožku a proto je jeho efekt v hlubších vrstvách tkáně jen minimální.
    Terapie biolampou je tedy vhodná zejména k léčbě nejrůznějších ekzémů, vyrážek, ran a popálenin, celulitidy, strií, jizev apod. Polarizované světlo přináší do buněk energii prostřednictvím fotonů, kdežto magnetoterapie funguje pro organismus spíše jako "informace", která stimuluje jeho přirozené regenerační a samoléčebné schopnosti.

S pozdravem, MUC. V.Cikánek.

Vhodnost použití magnetoterapie na křečové žíly, karpální nervy, deprese a jiné psychické stavy

 • Dobrý den,
  Je použití magnetoterapie vhodné na 1. křečové žíly, 2. karpální nervy a 3. deprese a jiné psychické stavy?
  Kdybyste byl tak laskav a něco mi k těmto jednotlivým potížím napsal.

  Předem děkuji za vaši odpověď. S pozdravem Z.L.

 ODPOVĚĎ: 

Vážená paní L.,

použití pulsní magnetoterapie je u křečových žil velmi vhodné. Samozřejmě nedojde díky této terapii k jejich odstranění, ale svým preventivním působením významně snižuje riziko vzniku zánětu a tím i trombózy křečových žil a případné embolie. Magnetoterapie dále výrazně zvyšuje prokrvení v místě aplikace a proto dojde k rychlému odstranění pocitu těžkých a necitlivých nohou.
U syndromu karpálního tunelu, kdy dochází k útlaku loketního nervu v oblasti zápěstí a k typickým bolestem (zejména v noci) či poruchám čití a hybnosti, se nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie také velmi osvědčila. Je potřeba počítat s dlouhodobější léčbou v řádu týdnů až měsíců a bezpodmínečně nutné je také současně aplikovat na oblast krční páteře.
U depresí, poruch nálad a podobných psychických stavů je možné použít magnetoterapii jako doplňkovou léčebnou metodu. Při její aplikaci dochází k lepšímu prokrvení určitých oblastí mozku a ke zvýšenému vyplavování endorfinů, což jsou jakési " hormony dobré nálady". Opět zdůrazňuji nutnost dlouhodobého pravidelného používání.

S pozdravem, MUC. V.Cikánek

Úspěšnost operace transplantace plic...
 • Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jaká je úspěšnost operace, kdy jsou pacientovi transplantovány plíce?

  Děkuji, s pozdravem T.

 ODPOVĚĎ: 

    Vážená paní T.,

Vaše otázka je velice široká a nelze na ni jednoznačně odpovědět. Velice záleží na druhu a pokročilosti onemocnění, pro které jsou pacientovi plíce transplantovány a také na jeho celkovém zdravotním stavu a případných dalších přidružených chorobách (vysoký tlak, diabetes, věk).
Dlouhodobé výsledky po transplantaci plic se v posledních letech výrazně zlepšily. Jeden rok přežívá 70
80 % pacientů, 5 let 50 – 55 %. Kvalita života po výkonu bývá velmi dobrá a řada pacientů žije plnohodnotným životem a navrací se ke všem původním aktivitám a do zaměstnání. Pro bližší informace můžete navštívit například webové stránky Koordinačního střediska transplantací www.kst.cz.
Pulsní magnetoterapie se v pooperační léčbě a následné péči nepoužívá, neboť má stimulující vliv na celkovou imunitu pacienta, kterou se snažíme medikamentózně potlačit, aby nedošlo k rejekci a odhojení transplantovaného orgánu.

MUC. V.Cikánek

Magnetoterapie u lidí po mrtvičce a pomoc lidem, kteří mají sníženou hybnost končetin
 • Dobrý den,
  ráda bych se zeptala,jestli máte zkušenost s používáním přístroje u lidí po mrtvičce a jak magnetoterapie může pomoci lidem, kteří mají sníženou hybnost končetin. Existují případy, kdy magnetoterapie napomohla k zvýšené hybnosti a pokud ano, za jak dlouho lze tou očekávat?

  Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.      Zuzana, BRNO.

 ODPOVĚĎ: 

   Vážená paní Zuzano,

cévní mozková příhoda (CMP) je závažné onemocnění, jehož následky závisí na rozsahu a místě poškození mozkové tkáně. Vzniká ze dvou hlavních příčin: buď dojde k prasknutí cévy (nejčastěji kvůli vysokému tlaku) a krev se vylije do okolí, nebo v důsledku uzávěru přívodné tepny aterosklerotickým plátem nebo krevní sraženinou odumře část mozkové tkáně v důsledku akutního nedostatku
kyslíku. V prvním případě se magnetoterapie nasazuje zhruba 4-6 týdnů po CMP, tedy až se spontánně zahojí poškozená céva, aby nedošlo vlivem prokrvujícího působení k dalšímu krvácení. V druhém případě je možné zahájit terapii okamžitě. Nervová tkáň je jedna z nejcitlivějších v lidském těle na pulsní magnetické pole a proto na magnetoterapii reaguje velice dobře.
Samozřejmě čím dříve se nasadí, tím lepší výsledky lze očekávat. Ale jsou známy i případy, kdy došlo k výraznému zlepšení pacientových obtíží i po dvou letech od příhody. Současně s léčbou pulsním magnetickým polem je nutné s pacientem intenzivně rehabilitovat, obzvláště v případě postižení hybnosti. Magnetoterapie napomáhá vlastní regeneraci neuronové sítě a urychluje novotvorbu nervových spojů, pomocí kterých organismus nakonec nahradí funkci oblastí postižených CMP. Při pravidelné aplikaci 2x až 3x denně (střídat režim "Regenerace" a "Proti bolesti") lze podle rozsahu poškození a doby uplynulé od příhody očekávat výsledky v řádu měsíců.

MUC. V.Cikánek

Zahřívání levého třísla při chůzi (při řízení auta také)
 • Dobrý den,
  potíže přetrvávají více než rok. Bohužel potíže jsou v oblasti urinogenitální, takže zahřívání způsobilo potíže s prostatou, na kterou jsem byl léčen. Neurologa nebo ortopeda jsem nenavštívil, jsem mimo ČR.
  Je možné že je někde skříplý nerv, či je něco s kyčelním kloubem?

  Děkuji za Vaší odpověď.     P. Záruba.

 ODPOVĚĎ: 

   Dobrý den,
obtíže, které popisujete, jsou poměrně neobvyklé a bez podrobnějšího vyšetření nelze určit jejich přesnou příčinu. Rozhodně Vám proto doporučuji navštívit odborného lékaře. Zvýšení teploty v tříselné krajině působí nejčastěji zánět, který může mít původ kožní, svalový, mízní, kloubní, ale i jiný. Magnetoterapie je v tomto ohledu velmi úspěšnou léčebnou metodou, pomocí které se dají tyto problémy odstranit. Velmi dobře působí také na onemocnění prostaty - i jako prevence jeho recidivy.

MUC. V.Cikánek

Skříplý nerv po císařském řezu v žeberní oblasti
 • Dobrý den,
  jsem 3 týdny po císařském řezu a kojím ,teď už 6. den mám skřiplý nerv v žeberní oblasti. Bolesti mám nesnesitelné, chodím na obstřiky a jím Panadol.

  Prosím, poraďte mi, jaké jsou jiné možnosti léčby, děkuji.

 ODPOVĚĎ: 

   Dobrý den,

bolesti uskřinutých nervů se dají pomocí pulsní magnetoterapie řešit velice dobře, nervová tkáň obecně je na magnetické pole vysoce citlivá. Ve vašem případě by bylo ideální použití aplikátoru BECCO, což je v podstatě bederní pás. Obsáhne celou oblast průběhu uvedeného nervu, tedy jak samotné bolestivé mezižebří, tak i příslušný segment páteře, odkud nerv vychází. Tím dojde také k utlumení bolestivého signálu, který je zpracováván v míše. Doboručuji aplikaci "analgetického režimu" 5-6x denně až do odeznění potíží, poté pokračovat režimem "regenerace" 2x denně ještě alespoň 14 dní, aby došlo k úplnému odstranění problému. Rozhodně používejte magnetoterapii také na dohojení po císařském řezu, jizva bude menší a nebolestivá.

S přáním dobrého zdraví,

MUC. V.Cikánek

Chronická neuralgie ilioinguinalis ner. a genitofemorális dex postkompresivní
 • Dobrý den,
  hledám pomoc chron.neuralgie ilioinguinalis ner. a genitofemorális dex postkompresivní.

  Mnohokrát děkuji.

 ODPOVĚĎ:   

Dobrý den,

chronické bolesti uvedených nervů v tříselné krajině odpovídají na terapii pulsním magnetickým polem velice dobře. Doporučuji Vám aplikovat přímo na bolestivou oblast při použití programů P9 nebo P2 a 3, eventuelně u typu generátoru R2000 tzv. "analgetický režim". Vhodné aplikátory jsou CAVO a MANIC. Současně přikládejte nejlépe aplikátor PIANO na oblast přechodu mezi bederní a hrudní páteří, kde se v míše zpracovává bolestivý signál vedený postiženými nervy. Tím urychlíte odstranění bolesti. Magnetoterapii můžete používat i 5-6x denně až do odeznění potíží. I potom je však třeba pokračovat v léčbě, aby se dosáhlo regenerace nervů v nejvyšší možné míře. Ideální bude režim "regenerace" 2x denně. Nervová tkáň obecně je na magnetické pole velice citlivá a proto je velmi pravděpodobné, že se totuto cestou podaří Vaše problémy odstranit. 

S přáním dobrého zdraví, 

MUC.V.Cikánek

Léčba těžké migrény
 • Dobry den,
  mohli by ste ma prosim informovat, ci liecenie tazkej migreny je mozne a nie je kontraindikaciou pre magnetoterapiu. Ak mate skusenosti s pacientami, budem povdacna za informaciu.
             
          Dakujem, D.H.

 ODPOVĚĎ: 

   Vážená paní Hámová,

migrenózní stavy jsou vyvolávány nadměrným roztažením žilních splavů v oblasti hlavy z neznámých příčin. Ovšem více než 80% bolestí hlavy, označovaných jako migrény, jsou následkem nějaké funkční poruchy krční páteře.
Pulsní magnetoterapie je účinnou léčebnou metodou v obou těchto případech. Při "pravých" migrénách je vhodné používat ji zejména jako prevenci záchvatů, jakmile dojde k plnému rozvinutí bolesti, nejsou její účinky výrazné. Aplikace by měla probíhat nejlépe 2-3x denně 20-30 min., povede postupně ke snižování intenzity a četnosti migrén. Ideální je použití kruhového aplikátoru CAVO, protože současně ovlivníte také případné potíže v oblasti krční páteře.
Žádných kontraindikací se v tomto směru obávat nemusíte, pokud by se na začátku léčby objevil lázeňský efekt (dočasné zhoršení obtíží, které je však důkazem pozitivní reakce a čistění organismu), je možné zkrátit dobu aplikace na 1x denně 5-10 minut. Většina našich pacientů udává výrazné zlepšení 2-6 měsíců od začátku pravidelného používání pulsní magnetoterapie.
Současně Vám doporučuji podstoupit léčbu na rehabilitaci (mobilizace krční páteře, masáže, vodoléčba) a nechat si poradit speciální cvičení na krční páteř a potažmo celá záda (páteř pracuje vždy jako celek !).

S pozdravem

MUC. V.Cikánek

Bolesti zad

 • Je mi 33 let a mám bolesti zad, které jsou způsobeny tím, že poslední tři spodní obratle dřou o sebe. Je pro mě vhodné používání pulsní magnetoterapie.

 ODPOVĚĎ: 

Bolesti zad nejrůznějšího původu dnes trápí téměř 70% naší populace. Pokud jsou jejich vyvolavatelem degenerativní procesy meziobratlových plotének a tvorba osteofytů ( kostěné výrůstky na obratlích ), jsou tyto bolesti velice úporné a charakteristicky doprovázené také omezením pohyblivosti pacientů. Pulsní magnetoterapie samozřejmě nenahradí chybějící objem meziobratlových plotének, ale dokáže výrazně snížit bolestivost způsobenou tlakem na nervové kořeny či třením obratlových těl. Navíc díky zvýšenému prokrvení dojde k uvolnění a regeneraci okolních svalů, což má také výrazný analgetický efekt. Nízkofrekvenční pulsní magnetoterapii můžeme u těchto obtíží jednoznačně doporučit a při jejím dlouhodobém pravidelném používání také očekávat dobré výsledky.

S přáním pevného zdraví

MUC. V.Cikánek

Zpět na témata

Endoprotézy

 • Používání nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie se vřele doporučuje u všech typů kloubních protéz, ať jsou z jakéhokoli materiálu. Dřívější obavy ze zahřívání kovových kloubních náhrad se ukázaly jako neopodstatněné, protože pozorované zahřátí o 0,5 až 1 stupně Celsia je zcela bezvýznamné a odvede ho krevní proud. Pacienti během aplikace nemívají žádné negativní pocity, pouze občas se dostaví pocit mírného prohřátí tkáně, který bývá popisován jako příjemný.
  Nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie se používá k regeneraci a zlepšení stavu kostní tkáně kolem endoprotézy, k zamezení jejího uvolňování a k odstranění bolestí. Je to jediná metoda, která dokáže spolehlivě prodloužit životnost umělé kloubní náhrady. Její používání nemá v tomto směru žádná omezení ani kontraindikace a lze ji bez obav doporučit.

MUC. V.Cikánek

Zpět na témata

Kryptogenní alveolitis (onemocnění plicních sklípků)

 • Dobrý den, prosím Vás o informaci, zda máte nějaké zkušenosti s léčbou mé diagnózy pomocí magnetoterapie. A zda je léčba touto metodou vůbec vhodná. Eventuelně, na koho bych se mohl přímo obrátit o podrobnější poznatky z praxe. Jsem od dvou let sledován pro kryptogenní alveolitis. V posledních čtyřech letech aktivní intersticiální fibróza. Aktivita se pomocí medikace nedaří utlumit.

               Velice děkuji za Vaši odpověď.        S pozdravem P. R. 

ODPOVĚĎ

Vážený pane,

kryptogenní fibrózní alveolitis je onemocnění plicních sklípků (alveoly) z neznámé příčiny (= kryptogenní), při němž dochází ke vzniku chronického zánětu, který poškozuje funkční plicní tkáň. Jeho důsledkem je překotné hojení s tvorbou vaziva (= intersticiální fibróza), které poškozuje plicní architekturu a tím i plicní funkce. Jako léčba se používají zejména kortikoidy a cytostatika za účelem potlačení zánětu, poslední a výjimečnou možností je transplantace plic.  
Bohužel jsem ani po dlouhém hledání nenašel žádnou klinickou studii, která by se zabývala efektem nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie přímo u tohoto onemocnění a nevím ani o pracovišti, které by ji u této diagnózy používalo.
Z obecně známých účinků magnetoterapie však můžeme usuzovat, že její protizánětlivé působení by u Vaší choroby mohlo mít příznivý efekt. Potlačením zánětlivé reakce v plicních sklípcích dojde k zamezení jejich dalšího poškozování a tím i tvorby fibrózní (vazivové) tkáně, která snižuje funkční kapacitu plic a způsobuje většinu vašich subjektivních potíží - progresivní námahovou dušnost, suchý dráždivý kašel a další. S aplikací pulsní magnetoterapie doporučuji začít pozvolna (2x denně po 5-ti minutách) a postupně během 4 - 6-ti týdnů zvýšit na 20 - 30 minut 2x - 3x denně.

Pokud se pro tuto léčbu rozhodnete, kontaktujete mne na čísle, které získáte od Vašeho poradce, a můžeme sestavit individuální léčebný plán s ohledem na vaše aktuální obtíže.  

    S přáním všeho dobrého 

   MUC V.Cikánek

Zpět na témata

Léčba glaukomu

 • Vážení přátelé,
  jaké jsou výsledky u léčení glaukomu ? Zajímám se o rehabilitační přístroj Renaissance R2002 Plus, sestava ABOLITO. Obsah a funkce znám, chybí mi pro rozhodnutí cena. Děkuji,
  M.H.

ODPOVĚĎ:

Vážená paní ,
glaukom, neboli zelený zákal, je závažné onemocnění, při kterém dochází ke zvýšení nitroočního tlaku. To může být důsledek zvýšené tvorby nitrooční tekutiny ve výběžcích řasnatého tělíska (které drží oční čočku ve správné poloze), nebo jejího ztíženého odtoku odvodným kanálkem. Vysoký nitrooční tlak utlačuje vlákna zrakového nervu a ta postupně odumírají. Dochází také k poškozování jemných céviček v sítnici. Tyto procesy nakonec vyvolají výpadky v zorném poli, snížení zrakové ostrosti a při neléčeném glaukomu také zamlžení rohovky a typické zelenkavé zabarvení duhovky.
Nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie při pravidelném používání normalizuje tvorbu a odtok komorové vody a také zlepšuje funkce cévního systému očí. Díky tomu může dojít ke snížení nitroočního tlaku a tím i ke zpomalení či zastavení degenerativních procesů na sítnici. Navíc se také regenerují jemná vlákénka optického nervu, neboť nervová tkáň obecně velice příznivě reaguje na pulsní magnetické pole. Důležité je také snížit případný vysoký systémový tlak (hypertenzi), který výrazně zhoršuje průběh zeleného zákalu. I zde Vám magnetoterapie může být výrazně nápomocna.
Na závěr několik všeobecných informací:
           - Vyhýbejte se těžké tělesné námaze a práci v předklonu.
           - Dodržujte dostatečný pitný režim (tři litry neslazených neperlivých tekutin denně), ale nepijte větší množství tekutin najednou. 
              Vhodnější je rozdělit je do několika malých dávek (1 - 2 dcl) vícekrát denně.
          - Čtení, ruční práce a sledování televize nemůže glaukom zhoršit ani vyvolat.

S přáním všeho dobrého

MUC. Václav Cikánek

Zpět na témata

Léčba tinitu

 • Dobrý den,
  četl jsem vaše stránky o léčení tinnitu pomocí magnetoterapie s kombinací léčby ušní akupunktury . Jelikož já sám trpím tímto problémem je mi 22let a mám s tím potíže tak od 10let

   Obracím se proto na Vás zda byste mi nedali nějaké kontakty lidí lékařů kteří mají zkušenosti s léčením tinnitu třeba pomocí této léčby magnetoterapie ušní akupunktury jsem z Ostravy. Kdybyste mi prosím poskytli víc informací o této možnosti léčby.

  Na těch stránkách jsem se dočet o panu Mudr. Jaroslavu Křivánkovi - (ordinace pro choroby ušní, nosní, krční a léčby akupunkturou), že tu léčbu provádí na pacientech co mají tinnitus, ale bohužel nemám na něho žádný kontakt (nebyl tam), abych se sním mohl poradit.

  Jsem už fakt zoufalý a cítím beznaděj setkal jsem se s mnoha reakcemi má ušní doktorka to hned odsoudila řekla že tinnitem trpí jen staří lidé a né tak mladí jako jsem já!!! po té na internetu jsem se dočet že trpící tinnitem jsou i mladí lidé a to i mladší než jsem já !!a jejich dost.!

  Prosím pomozte mi nějak opravdu poptřebuji pomoc a dostat se doufám k těm správným rukou!!

  Kdyby byla možnost této léčby magentoterapie ušní akupunktury tady u nás v Ostravě a poradili mi vhodný kontakt byl bych Vám moc vděčný nebo alespon poblíž v okolí mého bydliště Ale pokud by nebyla jiná možnost tak budu rád za každou radu a vhodný kontakt na koho se mám obrátit na tuto možnost léčby.

  V podstatě jsem už skeptik a přestal jsem už snad věřit ale přesto zkouším.

  předem děkuji
                               Petr, Ostrava

ODPOVĚĎ

Vážený pane Petře,
s léčbou tinnitu pomocí nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie máme opravdu velmi dobré výsledky, ať už je jeho příčinou špatná funkce krční páteře nebo přímo
poškození citlivých nervových struktur vnitřního ucha. Spojení na lékaře - akupunkturistu ve Vašem regionu bohužel nemáme, ale hlavní léčebné účinky u Vašeho onemocnění se dostaví právě prostřednictvím magnetoterapie. Akupunktura je zde doplňkovou metodou, jejíž kombinace je s magnetoterapií velmi vhodná. Věřím, že společnými silami dokážeme Vaše potíže odstranit či alespoň zmírnit na přijatelnou úroveň.

S přáním všeho dobrého

MUC. V.Cikánek

Zpět na témata

Magnetoterapeutický korektor

 •  Vážení,       
   
   pořídila jsem si tkz. magnetickoterapeutický korektor (je to jako matrace). Zajímalo by mě, jestli na této podložce můžu každý spát - bez omezení, nebo, jestli je nutné vždy po nějaké době raději na podložce nespávat. Může to mít na lidských organismus při takovém každodenním používání vážné vedlejší účinky?
   
   Děkuji za odpověď
   
   S pozdravem
   
   S. Š.

ODPOVĚĎ:

Vážená paní ,
ve Vaší "matraci" jsou pravděpodobně umístěny permanentní magnety, které produkují statické magnetické pole - tj. pole, jehož intenzita je stálá a v čase neměnná. Takovéto magnetické pole může mít na lidský organismus určité pozitivní účinky. Ovlivňuje zejména nejmenší cévy (kapiláry) v kůži a podkoží a mění některé vlasnosti krve, zejména její "tekutost" (reologické vlastnosti). To může preventivně působit například proti trombózám křečových žil, špatnému prokrvení končetin a podobně. Díky ovlivnění nervové tkáně se také mohou zmírnit bolesti zad nebo kloubů. Po určité době si však buňky lidského těla na statické magnetické pole "zvyknou", přestanou na ně reagovat a pozitivní účinky se vytratí. Proto Vám doporučuji zhruba jednou za čtrnáct dní Váš "korektor" obrátit a změnit tak jižní a severní polaritu magnetů.  Ze stejných důvodů je vhodné jednou měsíčně několik po sobě jdoucích nocí na podložce nespat. Žádných vedlejších nebo negativních účinků se při dlouhodobém používání obávat nemusíte, magnetoterapii nesmí aplikovat pouze pacienti s kardiostimulátorem.
Pokud však chcete zdravotní problémy, které Vás trápí, skutečně zmírnit nebo odstranit, doporučuji Vám zvážit investici do přístroje pro nízkofrekvenční pulsní magnetoterapii. Takovéto pole má na lidský organismus celou řadu pozitivních vlivů.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

MUC. V.Cikánek

Zpět na témata

Nejvhodnější aplikátor

 • Dobrý den, 
  jsem oční lékařka a při návštěvě hospodářské výstavy v Trutnově jsem se
  na stánku seznámila s magnetoterapií a s některými výrobky Renaissance. Mám maminku, která letos oslaví 60 let a má poměrně značné potíže s kloubním aparátem. Po zlomenině 2 bederních obratlů se již několik let potýká s bolestmi v této oblasti, ke kterým se přidružila komplikace ve formě výhřezu meziobr. destičky. Dosud se se střídavým úspěchem daří stav zvládat konzervativní terapií, nicméně bolesti přetrvávají. K této potíži se v posledním roce přidal i "tenisový loket", který velmi omezuje maminku v činnosti, na kterou byla doposud zvyklá. K narozeninám bych jí proto chtěla zakoupit aplikátor Plzní magnetoterapie, jen přesně nevím, jaký. K daným potížím by se mi zdál nejvhodnější Essempo se dvěma aplikátory CAVO a Becco, ale z vašich stránek jsem se nedozvěděla, jaká je cena přístroje a kde ho vlastně pořídit, a zároveň bych se chtěla poradit, jestli jsem vybrala správně nebo ne. Přístroj by používal i můj otec, který je po operaci karcinomu hlasivky a léčí se s polymyalgickým revmatickým syndromem, v současné době je na kortikoidní terapii.

Za vaši radu a kontakt děkuji

s pozdravem

MUDr. V.Cikánek
 

ODPOVĚĎ:

Vážená paní doktorko,
děkujeme za Váš zájem o přístroje pro nízkofrekvenční pulsní magnetoterapii.S jejich použitím na poúrazové stavy v oblasti bederní páteře máme velmi dobré zkušenosti. Pulsní magnetoterapie působí harmonizačně na aktivitu buněk kostní i vazivové tkáně a dokáže účinně tlumit bolest. Při výhřezech meziobratlové ploténky, kdy dochází k dráždění míchy nebo nervových kořenů z ní vystupujících, dokáže magnetické pole výrazně redukovat otok nervové tkáně vzniklý jejím útlakem. Tím se zmírní bolestivost a také zredukuje riziko dlouhodobého poškození nervů. Magnetoterapie samozřejmě nedokáže "vrátit" ploténku na její místo, ale svým příznivým působením na látkovou výměnu ve vazivové tkáni urychlí její regeneraci - zejména zamezí vysušování gelovitého jádra (nucleus pulposus) meziobratlových plotének a tím i snižování meziobratlových prostorů, kudy procházejí míšní nervy.
Velmi důležitý je také efekt prokrvení a uvolnění paravertebrálního svalstva, což také vede k výraznému snížení bolestivosti. Tenisový loket je nepříjemné onemocnění, které řadíme mezi tzv. entezopatie - tedy zánět šlachy svalu v místě úponu na kost. Vzniká často jako důsledek nadměrné jednorázové činnosti nebo naopak dlouhodobým přetěžováním končetiny. Vzhledem k tomu, že tento zánět se často nedoléčí, protože šlachy jsou stále namáhány pohyby ruky, přechází často do chronické fáze a problémy mohou přetrvávat i mnoho let. Pulsní magnetoterapie je
jednou z mála metod, která je schopna toto onemocnění vyléčit. Svým protizánětlivým působením odstraňuje místní zánětlivé projevy a podporuje regeneraci poškozených vazivových tkání. Velmi vhodná je také současná aplikace na oblast krční páteře, odkud vychází inervace horní končetiny, protože tak dojde k rychlejšímu odstranění bolestí.    U veškerých revmatických onemocnění je dobré začínat s aplikací magnetoterapie pozvolna ( 5-10 minut jednou až dvakrát denně), neboť díky mohutnému prokrvení dojde k odplavení látek, které podporují místní zánětlivé projevy (leukotrieny) a mohl by vzniknout tzv. "lázeňský efekt", tedy krátkodobé zhoršení příznaků. To je sice pro pacienta nepříjemné, ale z hlediska léčby je to vlastně příznivé znamení, že tělo na léčbu reaguje a "čistí se".
   Na výše popsané problémy bych Vám doporučoval soupravu Abolito, která obsahuje kromě kruhového aplikátoru na klouby a krční páteř také široký zádový aplikátor, a případně ji ještě doplnit o aplikátor Becco - bederní pás.    Přesné ceny jednotlivých přístrojů a aplikátorů (pohybují se od zhruba dvanácti do třiceti tisíc korun) a také dobu a program aplikace (zvláště při terapii kortikoidy u Vašeho otce) Vám rádi sdělíme při telefonické konzultaci či osobní schůzce.

MUC. V.Cikánek

Zpět na témata

Léčba DNY

 • Dobrý den,  
  p
  rosím Vás o vyjádření k možnostem a způsobu léčby dny (např. v kotníku) vámi dodávanou magnetoterapií - volba programu, aplikátoru, doby expozice.Děkuji Vám.
           S pozdravem,  T. H.

ODPOVĚĎ

Dobrý den, pane H.,
dna je nepříjemné onemocnění, které se projevuje zvýšeným usazováním krystalů solí kyseliny močové v kloubech, šlachách a chrupavčitých tkáních. Často bývá také oslabena funkce ledvin a jater. (bližší informace viz. modrá brožura "Informační průvodce", oddíl "Další onemocnění") Proto doporučuji následující aplikaci: na oblast bolavých kloubů kruhový aplikátor CAVO, při bolesti analgetický režim nebo programy P2,P9 (programovatelný generátor R2010), jinak režim "Regenerace".
    Délka aplikace v obou případech 20 - 40 minut 2-3x denně. Pokud by bolesti ustávaly jen pozvolna, je možné použít také malý plochý aplikátor MANIC, který vytváří magnetické pole s odlišně orientovanými siločárami, než aplikátor CAVO. Dále doporučuji také aplikaci na oblast ledvin a jater (aplikátory PIANO a MANIC), režim "Regenerace" 20 - 40 min. 2-3x denně.


MUC. V.Cikánek

Zpět na témata

Použití pulsní magnetoterapie (vysoký krevní tlak,angina pectoris, infarkt myokardu, křečové žíly, prostata,cukrovka) 

Přístroje pro pulsní magnetoterapii prošly za posledních deset let zásadními změnami. Celosvětovým trendem je přechod od vysokofrekvenční k nízkofrekvenční pulsní magnetoterapii (s frekvencemi do 100 Hz), která je zcela bezpečná, nedá se předávkovat a při dodržení známých kontraindikací ji může používat každý poučený laik. Díky těmto novým poznatkům a přístrojům se ve vyspělých zemích rychle rozvíjí nový způsob používání magnetoterapie - domácí léčba. Podstatou působení pulsní magnetoterapie je ovlivnění buněk všech tkání ve smyslu "naladění" do hladiny zvýšené regenerace a nastartování samoléčebných procesů. Zdravá buňka vydrží v této hladině zvýšené regenerace zhruba 6 hodin, buňky nemocných tkání ( například poškozené chrupavky nebo zkornatělých cév ) samozřejmě po mnohem kratší dobu. Z toho vyplývá, že častější aplikace magnetoterapie zásadně zvyšuje úspěšnost léčby. Právě z tohoto důvodu je domácí použití nízkofrekvenční pulsní magnetoterapií tak účinné a vede k vyléčení samotné příčiny onemocnění a ne pouze ke krátkodobému odstranění bolestí, jako tomu často bývá u ambulantní léčby.
Díky výše popsanému mechanismu účinku je magnetoterapie úspěšnou léčebnou metodou u mnoha chorob. Její pravidelné používání snižuje vysoký krevní tlak díky efektu roztažení cév ( vazodilatace ). Také regeneruje vnitřní stěnu tepen, ve které se usazují tukové pláty. Proto se magnetoterapie používá v léčbě i prevenci anginy pectoris a infarktu myokardu. Podrobnější výklad viz. Informační průvodce. Prokrvení se také uplatní při aplikaci na křečové žíly, u nichž urychlení krevního proudění vede ke snížení rizika vzniku sraženin a jejich případné embolizace.
Pozitivní působení pulsní magnetoterapie na prostatu prokázal ve své klinické studii MUDr. Navrátil z Urologické kliniky fakultní nemocnice v Hradci Králové. Po tříměsíční terapii benigní hyperplazie prostaty ( nezhoubné zvětšení prostaty ) touto metodou odstranil potíže více než 80 % pacientů ze sledovaného souboru. Své léčebné úspěchy publikoval také v zahraniční literatuře.
Popisované účinky pulsní magnetoterapie závisí na jejím pravidelném používání. Rozhodně nestačí na magnetoterapii pouze 3x nebo 4x týdně docházet, je  třeba aplikovat ji pokud možno alespoň 2x denně. Pak je možné dosáhnou výrazného zlepšení nebo odstranění potíží za relativně krátkou dobu. Není třeba obávat se předávkování či vedlejších účinků, neboť magnetoterapií nedodáváme do těla energii nebo nějakou chemickou látku, jako je tomu při užívání léků. Magnetoterapie funguje pro náš organismus spíše jako informace, která harmonizuje funkce jeho buněk.
Pokud magnetoterapií neléčíme nějaké onemocnění vyžadující dlouhodobou pravidelnou aplikaci ( jako např. artróza, degenerace meziobratlových plotének, vysoký tlak, cukrovka atd. ), není nutné používat ji každý den. Vhodné je například absolvovat během roku několik kůr, kdy magnetoterapii aplikujeme intenzivně 2 - 3x denně po dobu nejméně jednoho měsíce. Během dalšího období ji můžeme používat dle aktuálních potíží a bolestí.

S přáním pevného zdraví

MUC. V.Cikánek

Zpět na témata

Vystřelování do krční páteře

 • Dobrý den,
  jmenuji se Petr Lušovský, jsem z Havířova, je mi 22 let. Již 10 let (nepravidelně) trpím vystřelováním (impulsy, záškuby) do krční páteře.
  Není to bolestivé, jen nepříjemné. Poprvé se mi to stalo ve 13 letech, potom v 16 (byl jsem na ortopedii, chodil 2 měsíce na cvičení, neurologii, udělali mi rentgén, řekli, že je vše v pořádku, dostal jsem elektroléčbu-jenže vše pomáhá jen krátkodobě). Když léčba skončila, problémy se za chvíli vrátily. Později jsem chodil na masáže co 14 dnů. Když jsem měl problémy s vystřelováním do krční páteře, po masáži, když mi masérka rozhýbala (rozdráždila) krční obratle, někdy jsem z toho i zvracel,  záškuby byly častější pár dnů a potom postupně odeznívali.
  Tyto impulsy, i když nejsou bolestivé, ve mně vyvolávají nepříjemné pocity, vnitřní neklid apod.  Průběh vystřelování do krční páteře-např. 12 impulsů za 30 sekund, potom se to postupně uklidňuje, po 45 minutách většinou odezní (někdy jednou, jindy 2 nebo 3 za den). Problémy mohou trvat týden nebo několik týdnů. Potom postupně odezní, za nějakou dobu se vráti opět. Nakonec to vedlo k tomu, že jsem navštívil psychiatra, který mi předepsal antidepresiva, která již beru 3 rokem a pomáhají mi udržovat vnitřní klid.
  Psychiatr však řeší pouze následek problému, ale ne jeho přičinu.Co tyto impulsy vyvolává nevím-možná víc působí, když je stres v práci nebo po sportu (rekreačně hraji fotbal a hokej) nebo při normální činnosti. Čím si myslíte,že to může být způsobeno? Někteří říkají, že je to skříplý nerv, jiní, že se uvolní určitý sval, který ztuhl a začne tak reagovat. Já sám nevím. Je to bezbolestné, ale nepříjemné. Proto jsem při brouzdání na internetu našel vaši stránku o magnetoterapii. Máte tam mnoho přístrojů na zlepšení páteře (pro domácí léčení), které mohou pomoci zřejmě i od vystřelování. Já už jím trpím 10 let. Myslíte si, že by pro mně bylo praktické nějaký léčebný komplet, který mi pomůže od tohoto problému? Co byste mi doporučili a v jaké cenové relaci?

Děkuji mnohokrát za odpověď.

L. P. 

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

symptomy, které popisujete, způsobuje nejpravděpodobněji dráždění některého z nervů vystupujících z míchy v oblasti krční páteře. Toto dráždění může mít nejrůznější příčiny, ztuhlým svalstvem s kontrakturami počínaje a poškozenou meziobratlovou ploténkou konče. Příčinu by mělo odhalit specializované vyšetření (CT, případně magnetická rezonance).

S působením nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie u podobných problémů máme velmi dobré zkušenosti. Nervová tkáň je jedna z nejcitlivějších v lidském těle na magnetické pole a proto ve většině případů na léčbu velmi dobře reaguje. Během aplikace pulsní magnetoterapie dochází k odstranění otoku utlačeného nervu a k jeho regeneraci. Díky mohutnému prokrvení a myorelaxačnímu působení se uvolní křečovitě stažené svalstvo v daném segmentu a tím by se měla ztratit i jedna z možných vyvolávajících příčin Vašeho problému.

Jako nejlepší varianta přístroje se mi pro Vaše potřeby jeví léčebný komplet MEDICO, který obsahuje tři nejvhodnější aplikátory a také programovatelný

generátor pulsů, na kterém je možné nastavit frekvenci pulsního pole i délku trvání ošetření.

    S pozdravem a přáním všeho dobrého

 MUC V.Cikánek

Zpět na témata

Vznik a růst zhoubných nádorů

 • Může magnetoterapie urychlit vznik nebo podpořit růst zhoubných nádorů? Pacientovi, který asi čtrnáct dní používal přístroj pro pulsní magnetoterapii RENAISSANCE kvůli bolestem kolen a kyčlí, byla při lékařském vyšetření diagnostikována rakovina plic. Přístroj poté přestal používat. Nezhoršila magnetoterapie jeho stav?

ODPOVĚĎ:

Jednou z kontraindikací použití pulsní magnetoterapie jsou nádorová onemocnění, a to z důvodu předpokládaného zvýšení metabolismu buněk všech tkání, tedy i nádorových, a tím i urychlení jejich růstu. Přestože se při pokusech na tkáňových kulturách toto působení na nádorové buňky neprokázalo, je nutná předběžná opatrnost. S jistotou však lze konstatovat, že použití pulsní magnetoterapie u výše uvedeného pacienta jeho onemocnění nezhoršilo. Čtrnáctidenní aplikace magnetického pole rozhodně neurychlila růst plicního nádoru, zvláště při použití na oblast kolen a kyčlí. Nádor jistě existoval nejméně jeden až jeden a půl roku před diagnózou a takto krátkodobá aplikace by jeho růst nijak nepovzbudila ani při přiložení aplikátoru přímo na oblast hrudníku. Spíše můžeme předpokládat, že došlo ke snížení pacientových bolestí a tím ke zlepšení kvality jeho života.
Je třeba si uvědomit, že v lidském těle denně zanikají a vznikají desítky miliard buněk. Desetitisíce z nich jsou ale potenciálně nádorové, protože během jejich vzniku došlo k nějaké chybě, k mutaci DNA či jinému poškození. Náš imunitní systém je však natolik dokonalý, že dokáže tyto buňky spolehlivě rozpoznat a zničit. Pokud je naše imunita dlouhodobě snížena natolik, že tato své funkce nedokáže plnit, vzniká v organismu terén vhodný pro zhoubné bujení.
Nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie má výrazné imunostimulační účinky, tedy podporuje správnou funkci imunitního systému. Proto lze říci, že její dlouhodobé pravidelné používání působí preventivně proti vzniku nádorových onemocnění, což bylo prokázáno několika lékařskými studiemi (Marino 1977, Tenforde 1987, Villa1991, Hong 1995).
Na závěr uvádím ještě citaci z knihy MUDr. Petera Bednarčíka, CSc., „ZDRAVÍ A MAGNETOTERAPIE“: „V roce 1998 věnoval časopis Discover celé jedno číslo Dr. Bjornu Nordenstromovi, primáři radiologie na Karolinska Institute ve Stockholmu a prezidentu Nobelova výboru pro udílení cen za fyziologii a lékařství, který s pomocí magnetoterapie soustavně léčí pacienty s pokročilou rakovinou plic nebo mozku v denních třicetiminutových sezeních, která jsou bezbolestná, nenákladná a nevyžadují hospitalizaci. Podobně prof. Eugenio Watson Salazar, primář univerzitní kliniky v brazilském Sao Paulu, léčí magnetoterapií zhoubné nádory mozku, plic, trávicího ústrojí a endokrinních žláz v pokročilém stádiu s vysokou úspěšností.“


S pozdravem
MUC V.Cikánek

Zpět na témata

Použití magnetoterapie po operaci – prodloužení femoru po prodělané dětské mozkové obrně

 • Padesátileté ženě byla provedena operace pro prodloužení femoru po prodělané dětské mozkové obrně. Šlo o držitelku stříbrné medaile z paralympiády v pingpongu. Avšak ani po půl roce nebyly patrny známky tvorby svalku. Proto bylo po dobu 6-ti týdnů  aplikováno NPMP 2x45 min. denně a poté  byl proveden kontrolní rtg snímek (viz druhá strana). Štěrbina lomu nebyla patrna, byla vyplněna svalkem s počínající tvorbou trámečků a kostní svalek byl patrný též pod kovovou dlahou. Subjektivně byla pacientka zcela bez obtíží.

Zpět na témata