Ohlasy

Jitka Smutná

Známá herečka paní Jitka Smutná si pořídila přístroj pro nízkofrekvenční pulsní magnetoterapii na podzim roku 2005.  Své důvody popisuje takto:
„ Díky svému povolání musím denně strávit na jevišti mnoho hodin. Abych mohla podávat co nejlepší výkony, potřebuji být psychicky i fyzicky fit. Ale posledních několik měsíců mě trápily nepříjemné bolesti kyčelního kloubu. Lékařské vyšetření prokázalo počínající artrózu a entezopatii – zánět svalových úponů v kyčelní krajině. Naordinovaná léčba mi moc nepomáhala a léky proti bolesti jsem brala jen v nejnutnějších případech – bývám po nich celkově utlumená a to si na představení nemohu dovolit. Hledala jsem tedy jiné možnosti léčení.  Kamarádka mi doporučila pulsní magnetoterapii a já jsem se rozhodla, že to vyzkouším. Koupila jsem si přístroj od společnosti MAGENTA  a ten zafungoval bezvadně. Již po pouhých pěti dnech používání byly několikaměsíční bolesti pryč ! Samozřejmě vím, že léčení příčiny mých potíží se teprve nastartovalo a magnetoterapii pravidelně používám dál, ale to, co mě trápilo nejvíce, je už naštěstí pryč.
Magnetoterapie mi také velmi pomohla v rekonvalescenci po vážném úraze. Když už mě nebolela noha a mohla jsem konečně naplno hrát, shodou nešťastných okolností jsem po jednom představení v ostravském divadle uklouzla na schodech a nalomila si bederní obratel a těžce pohmoždila páteř. Transport sanitkou do Prahy po několika dnech strávených v nemocnici v Ostravě pro mě byl skutečným utrpením. Bolelo mě celé tělo a téměř jsem se nemohla hýbat. Po návratu domů jsem okamžitě začala používat magnetoterapii a doufala jsem, že mi znovu tak zázračně uleví. Nezklamala mě.
Už třetí nebo čtvrtý den používání jsem skoro přestala brát léky proti bolesti a za deset dní jsem dokonce v sedě odehrála představení, ve kterém nemám alternaci. Velmi rychle se mi vracela pohyblivost a síla. Celková doba léčby se zkrátila o více než třetinu a i můj ošetřující lékař se velmi divil, že jsem tak brzy v pořádku. Na pulsní magnetoterapii nedám dopustit a doporučuji ji všem přátelům.“


Až do pozdního středního věku se cítím závislý na pohybu : z eventuelních lehkých depresí jsem se vždy úspěšně "vyběhal a vypotil", nemluvě o tom, že jsem si po vydatné zátěži ,mohl jako vždy dobrý jedlík ,dát zaslouženě přídavek. Poslední roky  mi běhání a míčové sporty poněkud znechucuje postupující artrosa větších kloubů. Vzhledem k tomu poslední roky "taťkovatím" a při stále dobré chuti k jídlu  "horizontálně rostu".
Z běhání jsem se "přeškolil" na jízdu na kole.  Na tom se  také velmi dobře "zapotím" a bolesti v kolenou prakticky nemám.  Cyklistika ale v Praze rozhodně není bezpečný sport, jak jsem se předvědčil  při " kontaktu s tramvají" počátkem srpna. Šťastnou shodou okolností jsem přežil jen s pohmožděným ramenem a dostal záhy nabídku vyzkoušet v první fázi rekonvalescence účinky pulsního magnetu.  Ústup bolesti  v rameni byl překvapivě rychlý, takže po měsíci intenzivní rekonvalescence jsem mohl opět sednout ( obezřetněji) na kolo. Efekt pravidelné aplikace magnetu  i na jiná bolavá místa mého  již vetchého pohybového aparátu mne natolik překvapil, že jej aplikuji dále na bolavá kolena, ramena, někdy i krční, hrudní i bederní páteř , dle možnosti i vícekrát denně. Možná , že za ústup bolestivosti hlavně v kolenou a ramenou i po zátěži mohou částečně i ty meditační chvilky, které prožívám za  příjemného vrnění magnetu, ale myslím si, že blahodárný efekt na uvolnění svalového napjetí ( blokády  páteřních kloubů, "namožení"), ale i na prokrvení i  kloubních chrupavek  je nesporný. I pří své přirozené tendenci ke skepsi a kritickému zkoumání  s nadějí na " omlazení kloubů" v aplikaci pokračuji. Oba aplikátory občas s efektem využijí i podstatně zachovalejší členové rodiny.

MUDr Václav Holub CSc,, člen Funklubu přístroje Renaisssance.
Endokrinologický ústav
Národní 8, Praha 1